Pytania oraz odpowiedzi FAQ pomoc

Czytaj

Kupujesz samochód za granicą? Nie wiesz na co zwrócić uwagę, jakie dokumenty są niezbędne do przerejestrowania samochodu. Poniżej znajdziecie spis popularnych pytań oraz odpowiedzi na te oraz inne pytania. W razie innych pytań zapraszamy do naszego biura.

1. Jakie dokumenty są potrzebne przy samochodzie z Unii Europejskiej?

*Kupując samochód na terenie UE musisz pamiętać o sporządzeniu umowy w dwóch egzemplarzach o takiej samej treści, dla każdej ze stron po jednym egzemplarzu. Na umowie najważniejsze informacje to dane sprzedającego które należy sprawdzić z dowodem osobistym/paszportem/prawem jazdy osoby sprzedającej. Jeżeli kupujecie w dużym komisie samochodowym to dostaniecie napewno rachunek/fakturę z danymi sprzedającego. *Dowody rejestracyjne w zależności od kraju pochodzenia mamy od jednego do dwóch dokumentów (dowód rejestracyjny część 1 oraz część 2).

Kraje które posiadają po jednym dowodzie rejestracyjnym to:Kraje posiadające dwa dowody rejestracyjne:
FrancjaNiemcy
BelgiaHolandia
WłochySłowacja
GrecjaCzechy
HiszpaniaLuksemburg
USADania
KanadaSzwecja
Japonia
Szwajcaria
Litwa


Najważniejsze to sprawdzić czy dokumenty zgadzają się z nr VIN oraz danymi na umowie/fakturze i samochodem :)

2. Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży

Wzory umów posiadamy w zakładce akcyza.auto.pl/do-pobrania

Pamiętamy o sprawdzenie nr VIN z dokumentami, wpisaniu swojego adresu zameldowania/zamieszkania oraz dobrze wpisać nr PESEL. Musimy wyraźnie zaznaczyć gdzie kupiliśmy samochód - podać miejscowość oraz kwotę jaką zapłaciliśmy za samochód.

Kupując pojazd z firmy/komisu musimy dostać fakturę VAT lub rachunek.

3. Zakup pojazdu od Polaka

Opcja 1

Jeżeli auto sprzedaje Polak na terenie RP to zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym od samochodów to na nim spoczywał obowiązek podatkowy a dokumenty które powinniście od takiej osoby dostać to: Dowód rejestracyjny ( bądź dwa dowody), umowę kupna sprzedaży między Wami a sprzedającym, na dodatek jeżeli sprzedający nie sprzedaje auta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej trudniącej się handlem samochodami to zobligowany jest przekazać fakturę/umowę na podstawie której stał się właścicielem przedmiotowego auta za granicą. W przypadku gdy sprzedaje w ramach działalności to wystawia fakturę VAT bądź VAT MARŻE. W obu przypadkach musi przekazać dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego od samochodu.
Sprzedający nie jest zobowiązany do przekazania tłumaczeń przysięgłych i badania technicznego. Są to dokumenty niezbędne do rejestracji samochodu ale tłumaczenia możecie zrealizować we własnym zakresie bądź za naszym pośrednictwem. Co do badania technicznego to warto je zrobić przed kupnem auta aby wiedzieć co kupujemy.

Opcja 2

Polak sprzedaje auto z zagranicy ale transakcja nie ma miejsca na terenie Polski. Na umowie wpisujemy obydwie strony tj. sprzedający oraz kupujący. Natomiast aby kupujący od Polaka mógł opłacić podatek akcyzowy od samochodu transakcja musi się odbyć poza granicami RP. Dodatkowo sprzedający musi przekazać dowód rejestracyjny lub dowody w zależności od kraju pochodzenia.

4. Dokumenty wymagane do rejestracji

Opcja 1: Auto z UE

Dowody rejestracyjne + tłumaczenie przysięgłe, umowa/faktura/rachunek + tłumaczenie przysięgłe lub uwierzytelnienie obu wersji językowych w przypadku umowy dwujęzycznej, badanie techniczne wykonane na okręgowej stacji pojazdów, tablice rejestracyjne, potwierdzenie zapłaty akcyzy - akcyza samochodowa.

Opcja 2: Auto spoza UE, odprawione

Tytuł własności - title lub dowód rejestracyjny + tłumaczenie przysięgłe, odprawa celna + tłumaczenie przysięgłe, umowa/rachunek/faktura + tłumaczenie przysięgłe, badanie techniczne (w przypadku aut z dopiskami o uszkodzeniach w dowodzie lub na umowie wymagane jest dodatkowe badanie techniczne powypadkowe), dokument potwierdzający zapłatę podatku akcyzowego.

5. Ile zapłacę akcyzy?

Ile zapłacimy akcyzy pokażę to na przykładzie paru samochodów

BMW 530D z 2015r.

Wartość na fakturze 25.000 euro netto.

Pojemność samochodu 2993cm3,

25.000euro (wartość z faktury) mnożymy przez 4,15(kurs euro) 25.000*4,15= 103.750zl

Wartość mnożymy przez stawke podatku akcyzowego 103,750*18,6%=19.297zl ta kwota jest wysokością podatku akcyzowego.

Renault Laguna 2.0dci 2010r

Wartość na umowie kupna-sprzedaży to 2.000 euro.

Pojemność silnika 1998cm3,

2.000euro(wartość z umowy)* 4,21(kurs euro)= 8.420zł.

Następnie wartość samochodu wyrażoną w złotówkach mnożymy przez 3,1% 8.420*3,1%=261zł podatku akcyzowego

BMW 320i z 2012r

Wartości 11.500 euro na rachunku.

Pojemność 1997cm3,

11.500euro(wartość z rachunku) *4,21(kurs euro)=48.415zł.

Podatek akcyzowy liczymy mnożąc wartość w złotówkach przez stawkę akcyzową 48,415zł * 3,1%=1501zł

Ile czasu mam na złożenie dokumentów akcyzowych i ile czasu na zapłatę podatku?

Na zgłoszenie się z samochodem do Urzędu Celno Skarbowego mają Państwo 14 dni licząc od dnia przekroczenia granicy. Natomiast na zapłatę podatku akcyzowego mamy ustawowo 30 dni. Po upływie 30 dni zostają naliczane odsetki ustawowe. W przypadku zgłoszenia samochodu do akcyzy po upływie 14 dni Urząd Celno-Skarbowy nakłada mandat uzależniony od wielu czynników.

Zakup samochodu rozbitego, uszkodzonego, prokradzieżowego,

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu w stanie uszkodzonym, niesprawnym, zalanym, po gradobiciu, pokradzieżowym i nie chcemy aby podatek akcyzowy płacić od sprawnego samochodu to rozwiązaniem jest wykonanie opinii tehchnicznej sporządzonej przez Rzeczoznawce Samochodowego wpisanego na listę ministerstwa. Nasza firma współpracuje z rzeczoznawcą i można zlecić taką ekspertyzę u nas w biurze.

Poruszanie się na obcych tablicach

Kiedy mamy samochód na oryginalnych tablicach z ważnym przeglądem oraz ubezpieczeniem OC to nie mamy przeciwskazań do poruszania się po Polsce.

Rejonizacja? czyli gdzie złożyć dokumenty akcyzowe

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie województwo mazowieckie

1

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów powiat piaseczyński oraz dzielnice m.st. Warszawy: Bemowo, Bielany, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursus, Ursynów, Wilanów, Wola, Włochy, Żoliborz

2

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga powiaty: legionowski, nowodworski, otwocki, wołomiński, gminy: Dębe Wielkie, Halinów i miasto Sulejówek z powiatu mińskiego oraz dzielnice m.st. Warszawy: Białołęka, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła

3

Urząd Skarbowy w Ciechanowie powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płoński, przasnyski, pułtuski, wyszkowski, żuromiński oraz miasto Ostrołęka

4

Urząd Skarbowy w Pruszkowie powiaty: gostyniński, grodziski, płocki, pruszkowski, sierpecki, so- chaczewski, warszawski zachodni, żyrardowski oraz miasto Płock

5

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radom- ski, szydłowiecki, zwoleński oraz miasto Radom

6

Urząd Skarbowy w Siedlcach powiaty: garwoliński, łosicki, miński z wyłączeniem gmin: Dębe Wielkie, Halinów i miasta Sulejówek, siedlecki, sokołowski, wę- growski oraz miasto Siedlce

Ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód najpóźniej w dniu rejestracji w Wydziale Komunikacji musi posiadać wykupioną polisę OC. W przypadku braku ciągłości ubezpieczeniowej UFG ( Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ) obligatoryjnie nakłada kare do 5.000zł. Dlatego ważne jest aby sprawdzić ofert ubezpieczycieli przed wizytą w Urzędzie Miasta. W naszej ofercie znajdą Państwo ofertę ubezpieczeniową OC AC NNW od takich firm jak PZU, Hestia, LINK4, Uniqua, Gothaer, AXA, Proama, TUZ oraz inne. Proponujemy takie rozwiązanie klientom aby mogli dostać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową na zakupiony samochód.

Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji

Aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy potrzebujemy dokumenty samochodu czyli dowody rejestracyjne, dowód zakupu - umowa/faktura badanie techniczne wykonane w Polsce (niestety nasze Wydziały Komunikacji wymagają badań technicznych nawet jeżeli w dowodzie zagranicznym są ważne) tłumaczenia przysięgłe dokumentów w języku obcym, potwierdzenie zapłaty akcyzy wygenerowane ze strony puesc.gov.pl

Koszta rejestracji samochodu z zagranicy

256z to koszt za tablice rejestracyjne kartę pojazdu dowód rejestracyjny naklejkę na przednią szybę. Dodatkowo badanie tehczniczne to koszt 99zł. Tłumaczenia przysięgłe od 99zł. Opłacona akcyza samochodowa. Ubezpieczenie samochodu.

Adresy Wydziałów Komunikacji

Bemowo ul. Powstańców Śląskich 70 Bielany ul. Stanisława Żeromskiego 29 Białołęka ul. Modlinśka 197

Samochody bez akcyzy - za te pojazdy nie zapłacimy podatku akcyzowego

samochód ciężarowy do 3,5 tony

samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony

samochody elektryczne

samochody hybrydowe PLUGIN

motorowery skutery

samochody specjalne np: betoniarka, zamiatarka, śmieciarka

ciągnik siodłowy

naczepy, przyczepy

RODO/RODO/RODO/RODO/RODO

Administrator Administratorem strony internetowej www.akcyza.auto.pl oraz administratorem danych osobowych: naszych Klientów, osób objętych monitoringiem wizyjnym na terenie naszego firmy oraz naszego odziału, osób przesyłających CV lub list motywacyjny w przypadku braku prowadzenia przez nas rekrutacji na konkretne stanowiskom oraz osób kontaktujących się na podane w zakładce „/Kontakt”prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą Akcyza.auto Szymon Śliżewski, wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, posiadający numer NIP: 7010016638 ul. Radarowa 9 02-137 Warszawa . Proces przetwarzania danych osobowych Podawane nam dane osobowe przetwarzamy zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)(Dz.Urz. UE L 2016, Nr 119, s. 1), dalej: RODO, ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1000, ze zm.), dalej: UODO, a także innymi aktami normatywnymi prawa krajowego oraz Unii Europejskiej. Przetwarzane dane są niezbędne do realizacji usługi pośrednictwa w urzędach. Gromadzone dane są tylko i wyłącznie dla potrzeb wykonywanych przez nas usug W trosce o transparentność procesu przetwarzania danych osobowych, a także respektując autonomię informacyjną osób, których dane przetwarzamy, stosowanie do treści art. 13 ust. 1 i 2 RODO, informujemy o tym, co następuje: Cele przetwarzania, podstawa prawna i okres przechowywania danych osobowych: Cele i podstawa prawna przetwarzania lub prawnie uzasadniony interes Okres przechowywania Osoby kontaktujące się z nami na dane kontaktowe umieszczone na naszej stronie internetowej art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. nasz prawnie uzasadniony interes, który posiadamy w tym, aby udzielić odpowiedzi na kierowane do nas zapytanie, a w zależności od potrzeb – podjąć działania zgodnie z życzeniem osoby kontaktującej się niezbędny do udzielenia odpowiedzi na zapytanie lub podjęcia działań zgodnie z życzeniem osoby kontaktującej się Osoby korzystające z oferowanych przez Polonium Władysław Śliżewski (akcyza.auto) usług art. 6 ust. 1 lit. b RODO, tj. w związku z realizacją zawartych z nami umów dotyczących usług objętych ofertą akcyza auto, w szczególności umów o świadczenie usług do momentu wykonania umowy art. 6 ust. 1 lit. c RODO, tj. w wykonaniu obowiązku przechowywania dokumentów stanowiący dowody księgowe nałożonego przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926, ze zm.) oraz ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 1994 r., Nr 121, poz. 59, ze zm.) 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. nasz prawnie uzasadniony interes, który posiadamy w tym, aby przechowywać dane kontaktowe naszych Klientów, dane dotyczące pojazdu oraz historię transakcji na potrzeby sprawnego świadczenia przez nas usług w przyszłości 10 lat od ostatniej transakcji lub do momentu wniesienia sprzeciwu art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. nasz prawnie uzasadniony interes, który posiadamy w tym, aby obronić się przed Pana/Pani ewentualnymi roszczeniami lub dochodzić roszczeń cywilnoprawnych związanych zawartą z nami umową do momentu przedawnienia roszczeń Osoby objęte monitoringiem wizyjnym art. 6 ust. 1 lit. f RODO, tj. nasz prawnie uzasadniony interes przejawiający się w zapewnieniu bezpieczeństwa POLONIU Władysław Śliżewski (akcyza.auto), naszych pracowników i innych osób znajdujących się na terenie serwisu samochodowego nie dłużej niż przez okres 40 dni liczonych od dnia utrwalenia obrazu Odbiorcy danych osobowych Podane nam dane osobowe udostępniamy wyłącznie trzem grupom podmiotów. W pierwszej kolejności są to nasi pracownicy i współpracownicy, którzy muszą mieć dostęp do zebranych danych w celu wykonywania powierzonych im zadań służbowych. Podane nam dane osobowe udostępniamy również stale współpracującym z nami podmiotom przetwarzającym, z usług których korzystamy w celu bardziej efektywnego wykonywania podejmowanych przez nas działań, np. dostawcy usług IT, obsługa księgowa, obsługa prawna jak również przede wszystkim jako pośrednik udostępniamy dane w urzędach celno-skarbowych, wydziałach komunikacji jak również urzędach miasta oraz ubezpieczalniom. W takim przypadku przekazanie danych następuje na podstawie podjęcia z nami współpracy/ zlecenia nam usług. W pewnych sytuacjach możemy także przekazać przetwarzane przez nas dane innym odbiorcom. Czynimy to jednak jedynie w niezbędnym zakresie i w uzasadnionych przypadkach. Uprawnienia związane z przetwarzaniem danych osobowych W związku z przetwarzaniem danych osobowych osobie, której dane są przetwarzane, przysługują następujące uprawnienia: Uprawnienie Podstawa prawna przetwarzania zawarcie i wykonanie umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO) wykonanie obowiązku prawnego (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) prawnie uzasadniony interes administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) prawo dostępu do treści swoich danych osobowych TAK prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych TAK prawo do przenoszenia danych osobowych TAK W celu skorzystania z powyższych uprawnień zapraszamy do kontaktu na dane kontaktowe podane poniżej. Ponadto wszystkim osobom, których dane przetwarzamy, przysługuje prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Konsekwencje niepodania danych osobowych Podstawa prawna przetwarzania Konsekwencje niepodania danych osobowych zawarcie i wykonanie umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO) Niemożność zawarcia umowy wykonanie obowiązku prawnego (art. 6 ust. 1 lit. c RODO) Przetwarzanie danych osobowych stanowi wymóg ustawowy prawnie uzasadniony interes administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO) Podanie danych na potrzeby optymalizacji świadczenia usług lub odpowiedzi na skierowane do nas zapytanie jest dobrowolne, ale niezbędne do osiągnięcia celów przetwarzania Bezpieczeństwo danych osobowych Zapewnienie bezpieczeństwa przetwarzanych przez nas danych osobowych stanowi dla nas cel priorytetowy. W związku z tym podejmujemy jak najdalej idące kroki, aby przetwarzane dane osobowe zostały należycie zabezpieczone. Śródki techniczne i organizacyjne służące do zabezpieczenia danych osobowych są zgodne z wymogami obowiązujących przepisów RODO, a także adekwatne do poziomu potencjalnego ryzyka ich naruszenia, które poddajemy bieżącej ocenie. III. Postanowienia końcowe Postanowienia niniejszych Zasad Ochrony Prywatności mogą ulegać zmianom. Nowe Zasady Ochrony Prywatności będą publikowane na stronie internetowej wraz z podaniem daty, od której wchodzą w życie. W zakresie nieuregulowanym niniejszymi Zasadami Ochrony Prywatności mają zastosowanie przepisy RODO, UODO oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 459, ze zm.). Wszelkie pytania oraz wątpliwości dotyczące niniejszych Zasad Ochrony Prywatności należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., korespondencyjnie na adres naszej firmy.